Kaut kā beigas un kaut kā sākums

Jāāā manā dzīvē ir noticis krass pavērsiens un, proti, savos 44 gados esmu kļuvis par pensionāru. Tātad 18 gadu dienests IeM struktūrvienībās, sākot no mūsu valsts neatkarības atgūšanas pirmsākumiem (grūtie deviņdesmitie gadi policijā un nu jau pēdēji 8 gadi robežsardzē, – no seržanta līdz kapteinim, + par saviem līdzekļiem augstskola) un „Čau Rasma”. Tu it kā vēl esi vajadzīgs un tajā pat laikā nē.

Kas tad ir noticis? Vienkārši viens liels bars pajoliņu vairāku gadu garumā (to pašu 18) pamatā ir rīkojušies tā, lai šī mūsu valsts LATVIJA un nospiedoši lielākā daļa šajā valstī dzīvojošo cilvēku izputētu šī vārda visplašākajā nozīmē.

Tātad sakarā ar reorganizāciju (lielā mērā par reorganizācijas neefektivitāti šaubu nav, bet par to citreiz) Tev piedāvā iespēju turpināt strādāt citā struktūrvienībā, citā amatā (augstākā, līdzvērtīgā, zemākā), tas ir it kā esi vajadzīgs. Tajā pat laikā Tavi ienākumi tiek ievērojami samazināti (pat ieceļot līdzvērtīgā amatā), bet darba apjoms tiek palielināts, jo vairumā gadījumos notiek nevis darba optimizācija, bet gan vēl lielāka birokratizācija. Turklāt izpildītāju skaits tiek ievērojami samazināts, tas ir it kā neesi vajadzīgs.

Ja konkrētāk, tad tiek radīti apstākļi, lai pats un labprātīgi izvēlies aiziet no dienesta (pensijā, vai „da jebkur” kādas nu kuram ir iespējas) un kā apstiprinājums tam ir dienestā esošo masveida došanās izdienas pensijā, kā arī gados jaunu cilvēku (kuriem nav šādas iespējas) aiziešana no dienesta pēc paša vēlēšanās (policijā tādējādi izveidojušās apmēram 100 vakantas štata vietas). Kādēļ tā notiek?

Vienkārši tādēļ, ka ar esošo atalgojumu nav iespējams izdzīvot, kur nu vēl dzīvot un šeit neiet runa tikai par kredītņēmējiem (tiem vispār „vakars” un ne jau tikai viņi paši ir vainojami un atbildīgi par šo „vakaru”, – (te būtu atsevišķs stāsts)). It kā vienkāršs teikums un vienkārši vārdi – dzīvot, izdzīvot, bet šajā vienkāršajā teikumā un vienkāršajos vārdos patiesībā slēpjas daudzu, jo daudzu cilvēku vēlēšanās un mēģinājumi izkļūt no šīs situācijas, neizsakāms izmisums, kā arī jau notikušās un vēl priekšā esošās traģēdijas. Bet kurš par to atbildēs? Visticamāk, ka ne jau tie, kuri to ir pelnījuši. Bet ja nu mums (Latvijas iedzīvotājiem) saspringt, tad varbūt kāds un kaut kādā mērā tiks par to sodīts?

Masu saziņas līdzekļos mūsu „diženie” valsts vadītāji kladzināja par kaut kādiem mistiskiem „nieka” 15 līdz 20% algas samazinājumu no 01.01.2009. (piemēram, IeM struktūrvienībās dienējošiem), bet par to cik lielā mērā policistu, robežsargu un ugunsdzēsēju ienākumi (par citām kategorijām pašlaik nerunāju) samazināsies 2009.gada otrajā pusē runā maz un nekonkrēti (tā, lai tauta īpaši neuzvelkas). Bet kā tad ir patiesībā?

Nu apmēram tā. Vēl par 2009.gada janvāra mēnesi kāds nodaļas priekšnieks vienā no IeM struktūrvienībām (ne es, jo nevarētu salīdzināt ar pašreizējo situāciju) saņēma „uz rokas” Ls 505. Šo atalgojumu sastāda amatalga, kurā faktiski iestrādāta piemaksa par izdienu, – konkrētajā gadījumā robežās no 15 līdz 20 gadiem, piemaksa par kapteiņa pakāpi, kā arī uzturnaudas kompensācija 120,00, kura neapliekas ne ar kāda veida nodokli. Par 2009.gada augustu „uz rokas” viņš saņēma Ls 330. Samazināta uzturnaudas kompensācija no Ls 120 uz Ls 50, samazināta amatalga, turklāt obligāti katru mēnesi divas darba dienas jāņem, kā neapmaksātas atvaļinājuma dienas. Bet „gudriniekiem”  ar to ir par maz un viņi vēl par šīm divām dienām proporcionāli ietur uzturnaudas kompensāciju, kaut gan dodoties ikgadējā atvaļinājumā līdz šim šādas „fiškas” nebija.

Tātad samazinājums Ls 175, kas sastāda apmēram 34,65%. Vēl pie stabiliem ienākumiem, kuri 2008. gadā bija un nu 2009. vairs nav ne vēsts būtu jāpieskaita atvaļinājuma pabalsts amatalgas apmērā (tas ir, ja sadala pa mēnešiem, tad apmēram Ls 30 „uz rokas” katru mēnesi pie izmaksājamā atalgojuma), kā arī pabalsts par katriem pieciem nodienētajiem gadiem triju amatalgu apmērā (tas ir izdalot uz piecu gadu mēnešiem apmēram Ls 17 „uz rokas” katru mēnesi pie izmaksājamā atalgojuma). Tādējādi vidēji ikmēneša ienākumi 2008. gadā sastādītu Ls 552„uz rokas”, bet pašlaik, kā jau minēju Ls 330.

Un nu jau aina kļūst vēl patiesāka, tas ir faktiskais samazinājums Ls 222, kas sastāda apmēram 40,21%. Vēl jāņem vērā, ka izpaliek prēmijas, kā arī tiek pieņemti mēri, lai tikai nebūtu jāmaksā par papildus pienākumiem un tamlīdzīgi, kā arī līdz minimumam „apcirptas” iespējas saņemt bezmaksas medicīniskos pakalpojumus.

Salīdzinājumam vēl skarbāka situācija ir inspektoriem, kuri pašlaik saņem uz rokas apmēram Ls 200 (atkarībā no izdienas, apgadāmajiem, pakāpes), bet vēl jānokļūst uz dienesta vietu un kas tad paliek pāri? Šajā vietā emocijas sit augstu vilni. Pavisam noteikti jāpadomā par to kāds varētu būt mans devums sabiedrībai, lai manis minētie pajoliņi saņemtu pēc nopelniem un galvenais nekas tāds vairs neatkārtotos.

Tātad darba „dafiga” (īpaši policistiem), atalgojuma „ņefiga”, tiesiskais nihilisms un pilnīga tautas noniecināšana no izpildvaras un deputātu nospiedošā vairākuma puses.

Ņemot vērā visu iepriekš teikto, nolēmu atvaļināties no dienesta Valsts robežsardzē un doties izdienas pensijā. Ja godīgi, tad grūti bija pieņemt šo lēmumu, jo neskatoties uz visu debīlismu, kurš pastāv IeM struktūrvienībās es tomēr jutos piederīgs un noderīgs šai „sistēmai” kopumā un īpaši savai bijušajai nodaļai.

P.S. Lai arī esmu tā teikt nobriedis vīrietis, bet pēdējā darba dienā pēc savu mantu izvākšanas no kabineta un jau automašīnā attālinoties no savas dienesta vietas mani pārņēma neizsakāmas un neizskaidrojamas emocijas, acis palika miklas, ceļš aizmiglojās, prātam cauri pazibēja daudz un dažādu mirkļu par dienesta laiku.  Bija tik ļoti smagi un ne jau dēļ pieņemtā lēmuma aiziet no dienesta (ar to bija un ir viss kārtībā), bet kādēļ? Grūti saprast un vēl grūtāk izskaidrot. Droši vien arī nevajag, iespējams tas ir pārāk personīgi

Jūs varat atstāt komentāru, vai iesaitēt no savas lapas.

10 komentāri rakstam “Kaut kā beigas un kaut kā sākums”

 1. […] īpaši tiem, kas ir saistīti vai interesējas par Iekšlietu struktūrām. Pirmais raksts ir par lielu pagriezienu dzīvē, bet otrs par izdienas […]

 2. Sergejs saka:

  Labs raksts! Prieks par Tevi, ka esi ticis ārā no ši murga (dienesta) un tagad mierīgi vari atpūsties pensijā. Diemžēl daudzi kas vēl palikuši robežsardzē, “nevarēja” tikt ārā no šīs bedres agrāk, un tagad vēl jo vairāk nevar to izdarīt… kapēc? …nezinu… laikam gaida kamēr dabūs ar kāju pa d…. 🙂 Nu ne man Tev stāstīt, pats zini kā tas ir. Neskatoties uz to, ka no “mūsu” Jelgavas pārvaldes palikušas tikai patīkamas atmiņas, bet atlikušos turpina iemīt zemē (pazemināt amatos, samazināt algas utt.) es pats arī nevaru saņemties, aiziet un sākt cilvēka cienīgu dzīvi! Bet kur tagad aiziesi? Tagad visur noteicējs ir darba devējs un darbinieks tagad vispār netiek ņemts par pilnu 🙂 Tā lūk 🙂 Vēlu Tev veiksmi! Bet palikušajiem spēku , lai saņemtos uz ko jaunu un labāku vai izturēt līdz labākiem laikiem! Ja tādi pienāks :))))))))))

 3. Ināra saka:

  Esmu priecīga, ka tiku prom no šīs bezjēdzīgās darbošanās, kurā cilvēkam vispār nav nekādas vērtības….. “Pajoliņu” izdotie likumi, rīkojumi un pavēles bija tik pretrunīgas, ka mans “kompjūters” šad un tad uzkārās.
  Priekšniecība tik “liela” jutās, ka bieži vien mums izpildītājiem radās aizdomas, ka ar kādu patiesi nav vairs lāgā……..
  Bet man bija prieks kopā strādāt ar Ēriku, patiess prieks!!!!!
  Visu to labāko:)

 4. Lapsa saka:

  Jā… man patiess prieks par tevi, ka sniedz skaidrojumus. Es vēl turpinu būt šai sistēmā, bet cik ilgi nezinu…
  Par to pēdējo dienu Jelgavas pārvaldē…skumji, pat ļoti, lai nu kā mums gāja, bet klimats pie mums bija cits, to jau saprot tikai tad, kad kaut kas ir pazaudēts neatgriezeniski…
  Man ar bija patiess prieks strādāt ar tevi vienā komandā. Lai Tev veicas!

 5. hmm saka:

  Un tagad mums tevi 40+ gadus jāuztur? Nice :/

 6. to hmm saka:

  Un to saka tīnis, kas dzīvo uz vecāku rēķina?

 7. Rita saka:

  Visas pārmaiņas ir uz labu!!! Mēs par ilgu tur (es domāju robežsardzē) bijām iesēdējušies :)) Viss kas bija- bija labi, bet es ticu, ka mums visiem būs vēl labāk!!!

 8. janx saka:

  Ja vien veselība ļauj, iesaku atrast pietiekamu aktīvu nodarbošanos, lai nodzīvotu veselīgu paredzēto dzīves ilgumu. Nezinu cik smags darbs ir konkrētajā valsts pārvaldē, bet priekš manis tik agra pensionēšana liktos pazemojoša… zinot, ka pat metalurgi strādā ilgāk.

 9. Edgars saka:

  Man likas ka Jūs esat savas pensijas ķīlnieks. Strādāt nevarat, jo zaudēsiet 70% no pensijas. Un vai tad ir tik liels rūktums. Valsts kā cieņas apliecinājumu maksā pensiju 45? gados. Un vai tad nav sajūta ka tomēr ir kautkas paveikts?

 10. Sensejs saka:

  Pareizi darīji ka aizgāji. Tagad lai gudrīši maksā pensiju ka nespēj normālus vīrus noturēt, pensija arī ir nauda. Sistēma kā sapuvusi zivs kas pūst no galvas, žēl ka aste cieš.

Atstājiet kometnāru