Līdz Nordea Rīgas maratonam 26 nedēļas (6 mēneši)

6ffe29fac5e1ef4fd5a34c51a349e217 2010. gadā Nordea Rīgas maratons notiks 23.maijā. Ikviens interesents varēs piedalīties vienā no četrām distancēm. Maratona distance (42km 195m), pusmaratona distance (21km 097,5m), mini maratona distance (5km) un maratona stafete (12km+8km+8,5km+13,5km = 42km 195m).

Es šajā maratonā esmu nolēmis pieveikt maratona distanci, tas ir 42km 195m. Tā no manas puses ir kārtējā avantūra. Līdz šim maratona sacensībās esmu piedalījies tikai vienu reizi, noskrienot pusmaratona distanci.

Ar lielu pārliecību varu teikt, ka piedaloties šajā pasākumā, jūs sagaida brīnišķīgs emocionāls pacēlums. Īpašs gandarījums sagaida tos, kuri startējot pirmo reizi, pieveiks pusmaratona, vai maratona distanci. Domāju, ka šajā gadījumā nebūtu jāuztraucas par to kādu laiku jūs uzrādīsiet. Galvenais noskriet līdz galam.

Daloties savā nelielajā pieredzē, vēlos vismaz kādu no jums iedrošināt piedalīties šajā, manuprāt, grandiozajā pasākumā. Mini maratons ir pa spēkam ikvienam, pat bez īpašas sagatavošanās. Pusmaratonu var pieveikt visi, arī tie, kuri līdz šim nav skrējuši. Vienkārši jāsāk skriet. Maratons arī ir pieveicams, tas ir tikai laika jautājums. Šaubāties? Pamēģiniet. Arī es kādreiz nedomāju, ka skriešana var sagādāt baudu. Velti.

Skolas gados man ļoti nepatika skriešana. Vienkārši „zobu sāpes”. Augumā maziņš, kājiņas īsas. Kāda te skriešana. Brīvā cīņa un tamlīdzīgi, tas jā. Bet skriešana? Nemūžam. Kas tev deva? Obligātā militārā dienesta laikā tā pieskraidījos (tik traki jau nebija), ka atgriežoties mājās, nevarēju apstāties. Šad un tad āvu kājas un lēnā tempā apmēram no 3 līdz 15 km. Skrēju vasarā, bet samērā reti, tas ir tad, kad par darbu nebija jādomā. Man patika. Bet ikdienas darbi, neregularitāte, kā arī gala beigās cilvēciskais slinkums paveica savu. Vairākus gadus neskrēju vispār.

Sākot ar kādu 1991. gadu dažreiz vasarā noskrēju pa kādam trīnītim, bet tikai tādēļ, lai kaut nedaudz sagatavotos ieskaitēm dienestā. 2007. gada vasaras atvaļinājuma laikā sāku ar kārtējiem trīnīšiem. Agrs rīts. Cilvēki un transports reta parādība. Pļavas mijās ar mežu, putniņi čivina, zāle smaržo, svaigs gaiss. Kas var būt labāks par šo? Izbaudot šo visu, palielināju noskrieto attālumu līdz 15 km. Apmēram pusotru mēnesi no rītiem (ne katru) turpināju skriet distances no 10 līdz 15 km lēnā tempā. Tad es laikam tā pa īstam sapratu lēnas skriešanas burvību. Ne vienmēr bija viegli. Lai kaut ko paveiktu tomēr zināmas pūles ir jāpieliek. Cēlos sākotnēji 06:00, vēlāk 05:30 un pat agrāk. Faktiski katra skrējiena beigas pieveicu ar grūtībām (kilometrāža palielinājās). Gadījās arī pa kādai fiziskai ķibelei. Tomēr skriešanas bauda kopumā un gandarījums par pieveiktajiem kilometriem bija lielāks nekā šīs nosacītās grūtības.

2008. gada februāra vidū (apmēram pēc 6 mēnešu pārtraukuma) atsāku skriešanu trenažieru zālē uz skrejceliņa. Protams, ka tas nav salīdzināms ar skriešanu dabā, bet pārceļoties uz dzīvi pilsētā skriešanas iespējas ir ierobežotas. Es neesmu piekritējs skriešanai pa pilsētas ceļiem, vai ietvēm (neiedziļināšos). Tādēļ nolēmu izmantot skrejceliņu un iespēju robežās skriet brīvā dabā, īpaši vasarā. Pamatā (ne uzreiz) skrēju (tipināju) ar ātrumu 7km h no 1,5 līdz 2,5 h. Tādējādi pēc darba, 3 reizes nedēļā (dažkārt arī mazāk), ļoti lēnā tempā, notipināju no 11 līdz 17,5km vienā treniņā.

Tajā pašā februārī internetā izlasīju par Nordea Rīgas maratonu un, neskatoties uz manu minimālo pieredzi, nolēmu piedalīties. Sagatavošanās laiks bija atlicis neliels. Sāku steigties. Pārlieku strauji palielināju katra treniņa un nedēļas kopējo kilometrāžu. Rezultātā locītavas, cīpslas u.t.t., kā arī mugura (tā ir mana individuālā problēma) sāka izteikt savas pretenzijas. Trīs mēneši pagāja, es biju nekāds (man tā likās), bet vēlēšanās to paveikt bija stiprāka.

Iedrošināja šī pusmaratona demokrātiskais laiks, tas ir 3h. Savukārt kā iedvesmojošais stimuls bija tas, ka 2008.gadā maratons notika 18. maijā, tas ir manā vārda dienā. Mans mērķis bija noskriet 21km 097,5m līdz galam, iekļaujoties laikā un visā distances garumā ne uz brīdi nepāriet solī. Iecerēto izpildīju pilnā apjomā.

18.05.2008. Nordea Rīgas pusmaratonu (21km 097,5m) noskrēju 02:12:36. Pēdējais kilometrs – pusotrs uz pilnīgu spēku zaudēšanas robežas. Liels vilinājums bija pāriet solī (laiks atļāva), bet saņēmos un noskrēju. Tik ļoti gribējās pieturēties pie iecerētā. Visiem, kuri iekļāvās laikā tika pasniegtas piemiņas medaļas. medala_nordea_maratons Man par prieku es to saņēmu uzreiz pēc skrējiena. Tiem, kuri noskrēja nedaudz vēlāk nācās vilties, jo medaļas pietrūka. Tāds, lūk, organizatoru darvas piliens skrējēju medus podā. Taisnības labad jāsaka, ka pēc dažām dienām šī kļūme tika izlabota. Sev par piemiņu biju pasūtījis īpaši šim maratonam apdrukātu krekliņu, kurā arī piedalījos skrējienā. Pēc skrējiena mani sagaidīja sieva un meita (pašlaik meitai 13 gadi), kuras jau bija noskrējušas savu 5km distanci. Ieturējām gardas pusdienas sakarā ar manu vārda dienu un mūsu veikumu maratonā. Jauka diena. Forši!

Aicinu visus pamēģināt. Nenožēlosiet. Ja jūs jau skrienat, tad turpiniet. Ja jūs vēl neskrienat, tad sāciet. Vēl ir laiks 6 mēneši un tas ir vairāk kā pietiekoši, lai no nulles sagatavotos pusmaratona distancei. Arī es pēc pirmā avantūriskā pusmaratona un lielāka pārtraukuma esmu atsācis skriet tikai kopš šī gada aprīļa vidus un dažbrīd darīju to ne visai regulāri. Tie, kuri šaubās var piedalīties 5km distancē bez īpašas sagatavošanās, dažreiz paskrieniet prieka pēc un ar to pietiks.

Lai arī kā, ja jūs vēlaties labi pavadīt laiku, gūt neizsakāmi pozitīvas emocijas, fantastisku baudu par paveikto un apliecinājumu savām spējām, tad to visu jūs varat gūt, piedaloties Nordea Rīgas maratonā 2010. gada 23. maijā.

Aicinājums tiem, kuri nepiedalīsies būt iecietīgiem un īpaši neuzvilkties par sagādātajām neērtībām sakarā ar ielu slēgšanu maratona laikā. Savukārt tos, kuriem ir maratona pieredze aicinu dalīties savos novērojumos, kā arī treniņu un sacensību pieredzē. Arī jūs, kuri tikai sāksiet skriet, izsakieties komentāros par to, kā jums veicas. Tiekamies 23.05.2010!

DSC-0667

9b7152c5d621724c0eae5f753a141e37

6ffe29fac5e1ef4fd5a34c51a349e217

krekls_nordea

Jūs varat atstāt komentāru, vai iesaitēt no savas lapas.

8 komentāri rakstam “Līdz Nordea Rīgas maratonam 26 nedēļas (6 mēneši)”

 1. Īkstīte saka:

  Man ir ļoti, ļoti neliela pieredze marotona skriešanā. Man arī patī skriet ar baudu. Marotonā noskrēju 5 km. Nebiju trenējusies, tikai tik cik sporta nodarbībās skolā vajadzēja skriet. Gribu skriet arī nākošgad, un laikam tā arī darīšu.
  Gribētos skriet arī ārpus sacensībām, bet pilsētā ārā negribas skriet, jo nav ērti un visu laiku mašīnas braukā apkārt.

 2. Blaaviens saka:

  Skriešana! Maratons! Prieks par to, ka tādā vecumā nesēdi mājās, bet gan trenējies un norūdi savu izturību.
  Es paskriet ilgi nevaru nu 5km varētu kopā ar Īkstīti, bet 21km man apniktu un droši vien nevarētu izturēt. Kur vel 42 km. Bet tas, ka es nevarētu izturēt nenozīmē, ka nespēju ilgāku laiku sevi noslogot. Iedod man velosipēdu un es varu mīt visu dienu. 🙂 Kā saka katram savs, bet galvenais ir tas, ka mēs nodarbojamies ar fiziskām aktivitātēm! 🙂

 3. Rolands saka:

  Ļoti interesanti lasīt par līdzcilvēku aktivitātēm skriešanā. Ar skriešanu uz Tu esmu tikai kādus 2 mēnešus. Sāku kā pilnīga nulle ar ļoti labu programmu, kas ir pa spēkam jebkuram – princips “From couch to 5K” jeb “No dīvāna līdz 5 KM” http://www.coolrunning.com/engine/2/2_3/181.shtml
  Šobrīd esmu programmas beigās, un skaidri varu pateikt – es varu noskriet 5KM. Un jā, kā Ērikonkuls saka, līdz Nordea maratonam ir 26 nedēļas un es sāku sev noticēt, ka es šajā laikā varu normāli sagatavoties noskriet pusmaratonu. Vajag tikai sākt skriet un redēsiet savu progresu ar katru treniņu arvien lielāka izturība un labāki rādītāji. Tas viss iedvesmo lielākām lietām, un ja tas nav par drošu teikts – tiekamies Nordea maratonā 2010!

 4. Mr.Key saka:

  Aff, paldies par rakstu – es noteikti piedalīšos, kā nekā, šovakar iesildījos treniņiem un ar šo mēnesi sāku nopietni gatavoties. Vēl domāju, vai sākt ar pusmaratonu, vai maratonu.. tā kā ir gribēšana piedalīties 24 un 32h skrējienos pa 200km, droši vien ka jāsāk ar maratonu.

 5. Mošķis saka:

  Manā īpašumā ir 5 maratoni un pēdējais šī gada jūlijā aiz dīķa – atgriezos pie skriešanas pēc liela pārtraukuma 2008.gada jūlijā un gada laikā uztrenējos atkal, lai gan reāli sanāca sākt no paša sākuma – svars ap 95kg un skrējējs no manis, līdz ar to, nekāds … birojs bija galīgi piebeidzis fiziski un morāli. Maratons nav viegla distance jebkurā gadījumā, te nepietiek ar uzdrīkstēšanos vien. Bez liela treniņa nekādi, bet gandarījums ir visai liels. Ir vērts paņemt kādu no internetā pieejamiem sagatavošanās plāniem un aptuveni pieturēties pie tiem … pakārtojot tos sev. Visam pamatā ir garie ikdienas skrējieni ar ātrumtreniņiem reizi nedēļā. Pa ziemu būs grūti ar tiem ātrumiem, tā kā ieteiktu pievērsties tieši garajiem un monotonajiem skrējieniem ar pulsu 70-80% no maksimālā, lai nepārtrenētos.

  No treniņplāniem NE-ieteiktu Rīgas Maratona publicēto plānu, tas ir par knapu – manā uztverē bez 4x nedēļā treniņos maratonā būs ļoti grūti, lai to maratonu skrietu ar baudu un nesatrauktos par pārpūli … Tev tak gribēsies skriet arī nākamo?!:)

  http://www.noskrien.lv/citi-treninu-plani/ un te: http://www.noskrien.lv/16-nedelas-gatavosanas/ – te vari apskatīt nelielu kolekciju no internetā pieejamiem plāniem…. protams, neaizmirsti, ka iesildīšanās un it īpaši atsildīšanās ar dažādiem stiepšanās vingrinājumiem ir svarīga treniņu sastāvdaļa 🙂

  Mr.Key – iesāc vien ar pusmaratonu, jo tā arī nav nemaz tik vienkārša lieta – apetīte nāks ar ēdienreizēm un tad jau nobriedīsi arī maratonam 🙂

  Lai izdodas!:)

 6. Ascella saka:

  Es te vasaras rītos pa skolas stadionu, kur rasa vēl nav “noskrējusi” plikām pēdiņām dipināju. Dipināju – sporta solī tecēju! Kas par feinu sajūtu. Vēl elpošanas vingrinājumi…un tad vēsa duša! Uhhhhh….
  Bet skriet maratonu?!..nu neeeeee! Tas nav priekš manis!Man netīk liels pūlis. Bet varbūt, ka tajā arī ir kāda fiška……
  Tagad pa ziemu – telpās, lēnie vingrinājumi, galvenokārt skeletam un muskulatūrai..un presītei:))))
  Visu to labāko Jaunajā 2010.gadā!!!

 7. […] Iepriekš rakstīju, ka līdz maratonam atlikuši seši mēneši un paredzēju, ka tas būs pietiekoši, lai sagatavotos maratonam. Tā tas arī būtu bijis, ja ne dzīves ienestās korekcijas. Treniņa periods izvērsās saraustīts, ar problēmām un lieliem pārtraukumiem, bet par treniņu, Rīgas Nordea 2010.gada maratona svētkiem un ar tiem saistītajiem jautājumiem mazliet vēlāk. Kā tad man klājās trasē maratona laikā? […]

 8. […] 1) 18.05.2008. Nordea Rīgas pusmaratons 02:12:36 (čipa laiks) – 6,17 min/km – 897 vieta no 1037 dalībniekiem (startējušajiem). […]

Atstājiet kometnāru