Gada ienākumu deklarācija

Vai esat iesnieguši gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienestā (VID)? Ja esi, tad viss kārtībā, bet ja nē, tad ir vērts tam pievērst uzmanību. Akcentēšu dažas lietas, iespējams kādam noderēs.

Saskaņā ar likumu „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā” un likumu „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” gada ienākuma deklarācijas jāiesniedz savas dzīvesvietas VID teritoriālajā nodaļā līdz 1.aprīlim. Tas nozīmē, ka pēdējā diena, kad šogad, tas ir 2010.gadā var doties uz VID un iesniegt deklarāciju par 2009.gadā gūtajiem ienākumiem ir 1.aprīlis (ceturtdiena). Atlikušas trīs dienas. Ja 1. aprīlis iekristu brīvdienā, vai svētku dienā, tad deklarāciju varētu iesniegt nākamajā darba dienā pēc 1.aprīļa, bet šogad šis prieks izpaliek un laika patiešām maz.

Valsts amatpersonām (izņemot dažu drošības iestāžu priekšniekus), kopš 01.01.2010. kārtējo gada ienākumu deklarāciju un citas (piemēram, stājoties amatā, beidzot pildīt amata pienākumus, pēc amata pienākumu pildīšana izbeigšanas) VID jāiesniedz elektroniskā veidā izmantojot, VID elektroniskās deklarēšanās sistēmu (EDS). Lai to izdarītu ar VID jānoslēdz attiecīgs līgums. Tiem, kuri līgumu nav noslēguši vilciens ir aizgājis, jo laika vairs nav un saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 166.27 pantu ir neizbēgams naudas sods līdz Ls 250. Arī tiem, kuriem viss ir kārtībā, bet deklarāciju neiesniegs termiņā savas aizmāršības dēļ ir jārēķinās ar naudas sodu līdz Ls 250. Ja nu kādam ienāks prātā ignorēt VID brīdinājumus par deklarācijas iesniegšanas nepieciešamību, tad saskaņā ar Krimināllikuma 219.panta pirmo daļu valsts amatpersonu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām. Tā, lūk.

Ar VID EDS nemaz tik raiti neiet, tādēļ neatstājiet šo darbu uz pēdējo brīdi. Uz VID jāiet nav, bet nokavēt var.

Ienākumu deklarācijas (līdz 1.aprīlim) obligāti ir jāiesniedz arī tiem, kuri:
1. Veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, nodarbojas ar nekustamo īpašumu tirdzniecību u.c.).
2. Guvuši ienākumus ārvalstīs.
3. Guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā 2009.gadā pārsniedza 3000 latus (piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas).
4. Guvuši ienākumus, kuriem piemēro 23% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi un papildus guvuši vairāk kā 600 latus ienākumos, kuriem piemērota 15% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme (piemēram, fiziskām personām, kuras saņēmušas darba algu un papildus autoratlīdzības vairāk kā 600 latus gada laikā).
5. Guvuši ienākumus no īpašuma (piemēram, fiziska persona Valsts ieņēmumu dienestā reģistrējusi īpašuma iznomāšanas līgumu un ienākumiem piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis ar 15% likmi);
6. Guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis.

Ja jūs atbilstat kādam no šo sešu punktu kritērijiem, tad ziniet, ka saskaņā LAPK 159.8 pantu par kavēšanos ar deklarācijas iesniegšanu līdz 15 kalendāra dienām naudas sods līdz Ls 50, no 16 līdz 30 kalendāra dienām no Ls 51 līdz Ls 200 un vairāk par 30 kalendāra dienām no Ls 201 līdz Ls 500.

Arī citiem (piemēram, saimnieciskās darbības veicējiem) ir iespēja noslēgt līgumu ar VID par EDS. Šogad nav obligāti, bet ērti gan.

Savukārt fiziskas personas, kuras neatbilst iepriekš norādītajiem kritērijiem par obligāto gada ienākuma deklarācijas iesniegšanu līdz 1.aprīlim var uzelpot, jo viņiem ir laiks līdz pat 2010.gada beigām un arī tikai pie nosacījuma, jā šīs personas vēlēsies saņemt attaisnotos izdevumus. Pretējā gadījumā gada ienākumu deklarāciju vispār var neiesniegt. Tātad fiziskas personas, kuras ir saņēmušas ienākumus 2009.gadā (piemēram, darba alga) var tos deklarēt līdz 2010.gada beigām un pieprasīt attaisnotos izdevumus par 2009., 2008. un 2007. gadu. Ja nekļūdos, tad var pat saņemt attaisnotos izdevumus par 2006.gadu, tikai šajā gadījumā gada ienākuma deklarācija jāiesniedz līdz 2010.gad 15.aprīlim.

Īpaša uzmanība tiem, kuri 2009.gadā saņēmuši bezdarbnieka pabalstu un tamlīdzīgi, vai guvuši citus ar nodokli neapliekamus ienākumus. Ir vērts parēķināt, vai jūs neesat to vidū, kuriem gada ienākuma deklarācija obligāti jāiesniedz līdz 2010.gada 1.aprīlim. Jāsaskaita kopā visi šie ienākumi (piemēram, bezdarbnieka pabalsts, ģimenes pabalsts un citi jūsu gūtie ar nodokli neapliekamie ienākumi) un, ja summa pārsniedz Ls 3000, tad arī jums gada ienākumu deklarācija obligāti jāiesniedz līdz 2010.gada 1.aprīlim. Neskaidrs (man) ir jautājums par tām pensijām, kuras netiek apliktas nodokli.  Par tiem, kuri saņem pensiju Ls 165, vai mazāk. Kā zināms pensijas līdz Ls 165 netiek apliktas ar nodokli. Diemžēl jūs varat nepaspēt, ja jums jāpieprasa uzziņas aprēķinu veikšanai no VSAA (pabalsti, vecuma pensijas, izdienas pensijas, kuras izmaksā VSAA). Citiem izdienas pensijas saņēmējiem uzziņas (ja nepieciešams) jāpieprasa no IeM, AM un tamlīdzīgi.

Uzmanību! Tās personas (ne visas), bet gan tikai tās, kurām ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju ne vēlāk kā līdz 2010. gada 1. aprīlim, taču ieturēto pensijas daļu tām atmaksās šī gada aprīlī, šogad gada ienākumu deklarāciju par 2009.gadu varēs iesniegt līdz 2010.gada 1.jūlijam, bet aprēķināto nodokļa summu iemaksāt budžetā ne vēlāk kā līdz 2010.gada 16.jūlijam. Gadījumā, ja aprēķinātā budžetā maksājamā nodokļa summa pārsniedz Ls 450,00 latus, tad maksātājs to var iemaksāt budžetā trijās reizēs. Līdz 2010. gada 16.jūlijam, 16.augustam un 16.septembrim, katru reizi iemaksājot trešo daļu no šīs summas. Ņemiet vērā, ka saskaņā ar grozījumiem Pensiju ieturējumu atmaksāšanas likumā gada ienākuma deklarācijas termiņš pagarināts vecuma pensijas saņēmējiem un izdienas pensijas saņēmējiem, kuriem pensijas izmaksā VSAA. Tātad uz izdienas pensionāriem, kuriem izdienas pensijas izmaksā, piemēram, no IeM budžeta šie gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas termiņa pagarinājumi neattiecas.

Jūs varat atstāt komentāru, vai iesaitēt no savas lapas.

4 komentāri rakstam “Gada ienākumu deklarācija”

 1. zuze saka:

  johaidī! neko nesaprotu – ja es saņēmu dāvinājumā nekustamo īpašumu (dzīvokli) un neesmu deklarējusi, tad man spīd naudas sods tagad? vai arī runa ir tikai par finansiāliem ieguvumiem? 🙁

 2. Ērikonkuls saka:

  Zuze – tieši tā, ja dzīvokli dāvinājumā esi saņēmusi 2009.gadā un dzīvokļa vērtība pārsniedz 3000 latus, tad gada ienākumu deklarācija bija jāiesniedz līdz 01.04.2010.
  Dāvinājums jādeklarē neskatoties uz to, ka esi fiziska persona, kā arī uz to, ka šāda veida ienākumus ar nodokli neapliek.
  Ir vairāki iemesli kādēļ Tavu misēkli neatklās, kaut gan nekustamais īpašums visticamāk kādreiz tomēr izleks.
  Vēl jau var arī deklarēt un, jo ātrāk, jo labāk (mazāks sods).

 3. zuze saka:

  Mmm… lielākais paldies par 15. aprīli (nodeklarēju arī attaisnotos par 2006. gadu) 🙂

  Deklarēju arī dāvinājumu un sods izpalika (kā teica tā inspektore – tā kā valstij nekāds materiāls zudums nerodas un vēl tikai 15ais aprīlis (turklāt esmu īpašā stāvoklī, kas izraisa sirsnību :p ), tad sods nebūs jāmaksā). Turklāt šogad jādeklarē viss, kas pārsniedz Ls 1680.
  Es jau biju sabēdājusies, jo patiešām ar tīru sidrdsapziņu pirms 1.aprīļa pētīju VID mājas lapu, bet tur viss ir tik neskaidrs, ka biju sapratusi, ka man nav jādeklarē. Toties tagad saistības pret valsti nokārtotas.

 4. Ērikonkuls saka:

  Zuze – man prieks par Tevis pareizi pieņemto lēmumu un to, ka varēju būt noderīgs.

  Lai kādam nerastos pārpratums precizēšu, ka šogad (līdz 01.04.2010.) bija jādeklarē neapliekamie ienākumi par 2009. gadu un tas bija gadījumā, ja ienākumi kopsummā 2009.gadā pārsniedza 3000 latus.
  Savukārt 2011. gadā līdz 1.aprīlim būs jādeklarē gūtie neapliekamie ienākumi par 2010. gadu, ja ienākumi kopsummā 2010. gadā pārsniegs 1680 latus.
  Paskaidrošu kā tiek noteiktas ar nodokli neapliekamais ienākums un kādēļ katru gadu summa var būt cita.

  Summu veido gada neapliekamais minimums četrkāršā apmērā. Piemēram, 2009.gadā līdz jūnijam ieskaitot neapliekamais minimums bija Ls 90, bet no jūlija līdz decembri Ls 35.
  Tātad Ls 90 x 4(apmērs) = Ls 360 x 6(mēneši) = Ls 2160, tālāk Ls 35 x 4(apmērs) = Ls 140 x 6(mēneši) = Ls 840, tālāk saskaitām abas pusgada summas kopā Ls 2160 + Ls 840 = Ls 3000.

  2010. gadā neapliekamais minimums ir noteikts Ls 35 apmērā un, ja nekas nemainīsies, tad šajā gadījumā rēķinam šādi – Ls 35 x 4(apmērs) = Ls 140 x 12(mēneši) = Ls 1680.

  Tādā veidā zinot kāds bija neapliekamais minimums iepriekšējā gadā jūs varat izrēķināt ar nodokli neapliekamo ienākumu summu, kuru pārsniedzot jums ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 1.aprīlim.

Atstājiet kometnāru