Transportlīdzekļu vadītāju veselības pārbaude

Transportlīdzekļu vadītāju medicīniskās komisijas izmaksas Jelgavā:

1. Zemgales veselības centrs Ls 40,40 pluss Ls 8,00 psihiatra un narkologa atzinums, kopā Ls 48,40. Pārbaudi veic pirmdienās, trešdienās un piektdienās.

2. Jelgavas poliklīnikā apmeklējot savu ģimenes ārstu Ls 26,72 pluss Ls 8,00 psihiatra un narkologa atzinums, kopā Ls 34,72. Pārbaudi iespējams veikt dienās, kad pieņem konkrētais ģimenes ārsts.

3. Slimnīcā „Slimnīca Ģintermuiža” Ls 25,00. Pārbaudi veic trešdienās.

4. Pieņemu, ka pagastos pie ģimenes ārstiem komisijas izmaksas var būt zemākas. Ja nekļūdos, piemēram, Sesavas pagastā pie ģimenes ārsta Ls 10,00 pluss Ls 8,00 psihiatra un narkologa atzinums, kopā Ls 18,00.

Konstatējot (ceturtdienā), ka beidzies transportlīdzekļa vadītāja medicīniskās uzziņas derīguma termiņš, sazvanīju Zemgales veselības centra reģistratūru un noskaidroju, ka veselības pārpaudi par Ls 40,40 var veikt piektdien. Uz jautājumu, vai pārbaudi centrā var veikt pilnībā, saņēmu apstiprinošu atbildi. Ar izmaksām Ls 40,40 es biju ne visai apmierināts, tomēr man būtiskāks bija fakts, ka pārbaudi varēs veikt uz vietas, vienā piegājienā un tieši piektdien.

Piektdienas rītā ierodoties centrā, un, izņemot numuriņu uz reģistratūru, sapratu, ka tas uz ilgu laiku. Nekļūdījos. Apmēram stundu gaidīju rindā. Reģistratūras darbiniece, atbildot uz maniem uzbāzīgajiem jautājumiem, negribīgi paskaidroja, ka veselības pārbaudi veic centra ārsts, kurš nosūtīs pie speciālistiem – narkologa un psihiatra (atrodas „Ģintermuižā”). Turklāt par narkologa un psihiatra apmeklējumu papildus jāšķiras no Ls 8,00. Pēc šo speciālistu apmeklējuma ar attiecīgajiem slēdzieniem jāatgriežas pie centra ārsta un, ja viss kārtībā, tad tiks izsniegta transportlīdzekļa vadītāja medicīniskā uzziņa. Neko tādu no Zemgales veselības centra mājas lapas izlobīt nevar, – nav šādas informācijas. Liela ķēpa.

Ilgā nīkšana rindā un vēl nezin cik ilgā nīkšana pie ārsta (tautas daudz), nepieciešamība doties pie narkologa un psihiatra, atgriešanās nepieciešamība pie ārsta, kā arī vēl tie Ls 8,00 man kārtīgi uzsita uz masu. Pajautāju, kā par šādu servisu var prasīt uz pusi lielāku summu nekā citās iestādēs. Sieviete paraustīja plecus. Pagriezos un aizgāju. Izniekots laiks.

Jāpiebilst, ka, piemēram, Jelgavas poliklīnikas mājas lapā ir vismaz atzīme par nepieciešamību papildus apmeklēt narkologu un psihiatru. Arī telefoniski guvu precīzu skaidrojumu kas un kā.

Izvēlējos vienīgo ērtāko un salīdzinoši lētāko variantu, tas ir transportlīdzekļa vadītāja veselības pārbaudi veikt slimnīcā „Slimnīca Ģintermuiža”. Manuprāt, jelgavniekiem un iespējams Jelgavas novadā dzīvojošajiem labākais variants. Vienīgā neērtība tā, ka veselības pārbaudes transportlīdzekļu vadītājiem šajā iestādē veic tikai trešdienās. Reģistrācija un pārbaude tiek veikta no plkst.15:00 līdz plkst.16:30. Līdzi jābūt pasei un divām 3×4 fotokartiņām. Vēl ieteiktu paņemt līdzi uzziņu par dzīves vietas deklarēšanu. Neatceros kādi, bet pie reģistratūras bija lasāmi nosacījumi par gadījumiem, kad jāuzrāda uzziņa par dzīves vietas deklarēšanu (labāk piezvanīt, precizēt).

Reģistratūrā izsniedza veselības pārbaudes karti ar ielīmētu fotogrāfiju. Kartē bija jāatbild uz virkni jautājumu. Manuprāt, bezjēdzīgi jautājumi, jo pilnībā uz tiem var atbildēt tikai cilvēks, kurš iepriekš ārstus nav apmeklējis, vai viņš nav slimojis, vai arī, pieprasot no visiem apmeklētajiem ārstiem izrakstus, un arī tad vēl atbildēt būtu problemātiski. Piemēram, arteriālais spiediens ikdienas un krīzes? Tādēļ uz visiem jautājumiem neatbildēju un kā vēlāk izrādījās tas nevienu arī neinteresēja.

Ķirurgs parunāja ar mani par dzīvi, palūdza pastaipīties, viss kārtībā.

Neirologs parunāja par dzīvi, apjautājās par sūdzībām, āmurītis, pirksts pie deguna, viss kārtībā.

Otorinolaringologs (ausis, kakls, deguns) kā parasti lika aizspiest ausis pa vienai un saklausīt čukstētos skaitļus.

Oftalmologs (acu ārsts) savu darbu padarīja, liekot no attāluma ar vienu aci “paminēt” burtiņus. Grūti gāja, burti tādi jocīgi ar spiciem galiem, kuri par katru cenu mēģināja saplūst kopā. Nekas, tik traki nebija. Vieglo autiņu varu vadīt bez brillēm.

P.S. Tiem, kuriem uzziņā ir atzīmīte par brillēm, jāņem vērā, ka autiņš jāvada ar brillēm uz deguna. Kādās tik nepatikšanās var iekulties, ja dažās situācijās briļļu nebūs.

Narkologs un laikam arī psihiatrs vienā personā (kaut kā neatceros psihiatru) protams, ka mani nepārsteidza ar saviem dīvainajiem (stulbajiem) jautājumiem par mīlestību pret alkoholu, kā arī manu savaldīšanās spēju, vai nespēju, bet tracināja gan. Ja nu nesavaldītos?

Ģimenes ārsts (internists, vai pediatrs, kas nu viņu zina), domājams arī komisijas vadītāja vienā personā, pajautāja kādas transportlīdzekļa vadīšanas kategorijas man nepieciešama. Tad lieko nosvītroja, paraksts, zīmogs, bilde iekšā un transportlīdzekļa vadītāja medicīniskā uzziņa man kabatā (derīga līdz 2020.gadam).

Veselības pārbaude ar visu reģistrāciju, medicīniskās uzziņas izsniegšanu un ielaminēšanu ilga apmēram stundu.

Grūti spriest par šādu veselības pārbaužu lietderību. Tāda naudas kāšana vien iznāk. Iespējams, ka kāds procents šādā veidā tiek noņemts no trases, bet vispār jau nu ļoti formāla pieeja no ārstu puses. Man jau, protams, labi, bet kā ar drošību uz ceļa? No otras puses, vai vispār šīm veselības pārbaudēm ir jēga? Pārbauda cilvēciņu, viss kārtībā. Bet jau pēc dienas iespējams, viņam šoferējot, apstāsies sirds, vai atrausies trombs un plīsīs asinsvads, vai vienkārši viņš sajuks prātā no “labās” dzīves. Ko nu, bet nākamā veselības pārbaude tikai pēc 10, 3, vai x gadiem. Droši vien ģimenes ārsts visprecīzāk varētu novērtēt sava pacienta veselības stāvokli, jo bez ģimenes ārsta faktiski nekur (ir izņēmumi). Tādējādi ģimenes ārstam ir visprecīzākā informācija par pārbaudāmo. Tikai, vai šis ģimenes ārsts par attiecīgu labestību nepievērs acis uz kādu kaiti.

Domāju, ka pirms transportlīdzekļa vadītāja apliecības saņemšanas jābūt nopietnai komisijai, kurai pārbaudāmais iesniedz kā minimums ģimenes ārsta apkopotu savdabīgu slimības vēsturi. Turklāt ar komisijas nosūtījumu būtu jāveic visnepieciešamākie izmeklējumi un tikai tad uz iztaujāšanu un izvērtēšanu, ko veic komisija. Iespējams, ka problemātiski un padārgi, bet, ja vadītāju kursiem nauda ir, autiņam nauda ir, tad jau arī savai un citu drošībai var atļauties saspringt. Bet tās nākamās pārbaudes???

Jā, grūti spriest, kas un kā, bet nu, kaut kā tā.

Jūs varat atstāt komentāru, vai iesaitēt no savas lapas.

Atstājiet kometnāru