Euromelanomas diena 2010

2010.gada 10.maijā Latvijā (nu jau trešo gadu) notika Euromelanomas diena. Akcijas ietvaros dermatalogi, onkologi un iespējams citi speciālisti bez maksas veica ādas jaunveidojumu (dzimumzīmju u.t.t.) diagnostiku.

2009.gadā Euromelanomas dienas akcijas ietvaros pārbaude veikta tikai 1978 pacientiem, bet faktiski katram divdesmitajam pacientam konstatēta lielāka, vai mazāka problēma.

26 pacientiem tika diagnosticēta visļaundabīgākā no ādas audzējiem – melanoma (var attīstīties uz ādas, vai arī jau uz esošas dzimumzīmes), jaunākajai pacientei tikai 29 gadi. Vēl tika atklātas 8 plakanšūnu karcinomas (faktiski vēzis ar metastāzēm, kuras rada fatālas sekas), 79 bazālo šūnu karcinomas (faktiski vēzis bez metastāzēm, kurš var sakropļot ādu) un 35 citi aizdomīgi ādas jaunveidojumi. Tātad ir par ko padomāt.

Jāpiebilst, ka līdz šim dzimumzīmju pārbaudi esmu veicis divas reizes, bet ne akcijas ietvaros. Pirmajā reizē onkologs (Jelgavas poliklīnikā) izgrieza dažas dzimumzīmes, lai tās man netraucētu, kā arī, lai veiktu histoloģisko izmeklēšanu. Dažādu iemeslu dēļ pēc pāris gadiem Onkoloģiskajā centrā veicu atkārtotu pārbaudi. Man par izbrīnu ārsts, kā diagnostikas aparatūru izmantoja tikai un vienīgi savas acis. Pāris minūtes un diagnostika veikta. Atlika paļauties uz onkologa profesionalitāti. Tajā laikā šāda apmeklējuma izmaksas bija Ls 10,00, bet laiks, ko pavadīju pie ārsta 5 minūtes.

Kādēļ es nolēmu veikt pārbaudi Euromelanomas dienas akcijas ietvaros?

Pirmkārt šajā laikā nobrieda nepieciešamība veikt kārtējo pārbaudi. Otrkārt diagnostika par velti. Treškārt televīzijā Euromelanomas dienas reklamēšanas sižetā plaši tika demonstrēta modernā diagnostikas aparatūra.

Es laicīgi EURO MELANOMAS mājas lapā sameklēju informāciju par datumu, kad varēs sākt pieteikšanos uz pārbaudi, kā arī citu informāciju par melanomu un ar to saistītiem jautājumiem. Konkrētajā dienā, vai dienu iepriekš (nu jau neatceros kad) šajā paša mājas lapā sameklēju informāciju par medicīniskajām iestādēm un ārstiem, kuri veiks bezmaksas diagnostiku.

Pirmās (starta) pieteikšanās dienas rītā sāku zvanīt uz medicīniskajām iestādēm. Pirmajā klīnikā man atbildēja, ka pieraksts jau beidzies, bet ir iespēja visu maija mēnesi veikt diagnostiku ar atlaidēm, ja nekļūdos Ls 15,00, bet parastā cena esot Ls 35,00. Otrajā klīnikā atbildēja, ka pieraksts sāksies pirmdien (zvanīju piektdien). Trešajā klīnikā reģistrējos uz pārbaudi. Bija palikušas vēl tikai trīs brīvas vietas. Tātad atsaucība liela.

10.05.2010. ierados Latvijas Onkoloģijas centra poliklīnikā un noteiktajā laikā mani pieņēma onkologs. Jūs domājat, ka šajā reizē tika izmantotas mūsdienīgas diagnosticēšanas metodes? Piemēram, tādas kā siaskopija,  konfokālā lāzera mikroskopija (viens no precīzākajiem diagnosticēšanas veidiem), vai citas (dermaskopija, ultrasonogrāfija)? Jūs kļūdāties, ja domājat, ka jā. Arī šajā reizē smalkā diagnostikas aparatūra bija onkologa acis un rokas. Lai kā arī tur nebūtu viss ir kārtībā. Tā man tika paziņots, kā arī piekodināts vērsties pēc palīdzības, ja kāda no dzimumzīmēm sāks uzvesties agresīvi. Pieļauju, ka ārsti ir līmenī un zina ko dara, bet man kā nespeciālistam ir grūti aptvert, ka diagnostiku veic šādā veidā. Tādēļ aizdomu velniņš šad tad pajautā, vai patiešām šādā veidā var atklāt vēzi tā agrākajā stadijā, vai arī kādu citu no ādas kaitēm? Pārbaudes laikā tika aizpildīta Euromelanomas dienas akcijas anketa, kurā bija visdažādākie jautājumi saistībā ar melanomu. Anketēšana aizņēma trīs līdz piecas reizes vairāk laika, nekā tā saucamā diagnosticēšana.

Poliklīnikā ik pa laikam ienāca cilvēki un vēlējās veikt pārbaudi. Viņiem nebija informācijas par to, ka akcijas ietvaros pārbaudi veic tikai pēc iepriekšēja pieraksta. Žēl, no viņu puses veltīgs gājiens.

Ja ir mazākās aizdomas par melanomu, vai ko līdzīgu, tad obligāti jāveic diagnostika. Nav jāgaida Eromelanomas dienas akcija.

Kas attiecas uz mani, tad es iespējams (ja būs nepieciešamība) nākamreiz pārbaudi veikšu klīnikā, kur diagnosticēšanā papildus ārsta zināšanām, redzei un roku izjūtām, piedāvās mūsdienīgas diagnosticēšanas iekārtas. Visu cieņu Latvijas onkoloģiskā centra speciālistiem, bet, kas par mums parūpēsies, ja ne mēs paši. 

Rūpēsimies par savu un ne tikai savu veselību!

Jūs varat atstāt komentāru, vai iesaitēt no savas lapas.

Atstājiet kometnāru