Zobu implanti

Pirms pāri nedēļām, kāds cilvēciņš padalījās ar savu nelielo problēmu – zaudēto zobu. Tādējādi aktuāls jautājums, ko darīt tālāk. Protezēt, vai implantēt? Protezēt ne visai (jābojā divi zobi, lai uzliktu kroņus), implantēt arī ne visai, turklāt dārgi. Tad es izteicu savu viedokli par labu implantam. Šo pārliecību bija radījusi nelielā pieredze šajā jomā, bet šodien jau trīs veiksmīgi ieauguši zobu implanti, divi kroņi uz implantiem, viena kroņa uzlikšana procesā un viena implanta zaudēšana. Diemžēl aizvakar jauna implanta ievietošana zaudētā vietā cieta neveiksmi. Minēto iemeslu dēļ arī šis stāsts. Un nu viss pēc kārtas.

Kā bija, kā nē, tajos tālajos, tālajos laikos zaudēju vairākus zobus apakšžoklī. Neizņemamo protēzi ielikt nebija iespējams, jo bija palikuši priekšējie zobi, bet vairāki malējie abās pusēs zaudēti. Izgatavoja izņemamo protēzi, bet es ar to nevarēju sadzīvot un tā kādu laiku viņa nomētājās (iepakota) kādā no atvilktnēm, līdz es to izmetu. Implantēšana toreiz pie mums vēl bija sveša un arī vēlāk, kad parādījās, par to īpaši nerunāja Dārgs, nezināms un aizdomu pilns process. Tādējādi es arī par to neaizdomājos. Tā es arī dzīvoju, bez vairākiem malējiem zobiem katrā pusē. Vizuāli citiem šīs izmaiņas nebija saskatāmas, bet praktiskā puse un paša diskomforts bija ievērojams.

Priekšējie zobi no lielās slodzes nolietojās, turklāt žoklis deformējās, izmainījās sakodiens, žokļa kauls no zobiem tukšajās vietās samazinājās savos izmēros. Neatceros kā, bet sāku aizdomāties par zobu implantēšanu. Es labi apzinājos, ka iespējams ir par vēlu, bet nolēmu mēģināt. Šī gada pavasarī vērsos pie zobārsta – implantaloga, kurš apskatot mutes dobumu pavēstīja, ka situācija esot tuva bezcerīgai, bet tā teikt ir varianti. Pārāk mazs žokļa kaula apjoms, kauls sācis atrofēties, palicis šaurāks un tievāks. Pārāk ilgi esmu bijis bez zobiem. Līdzīgi ir, ja ieliek zobu protēzes, jo smaganas un žokļa kauls nesaņem slodzi un rezultāts līdzīgs tam, kā dzīvojot bez zobiem.

Tātad, ja gribat implantus, tad uzreiz, jo vēlāk iespējams nāksies izšķirties par žokļa kaula uzaudzēšanu, kas nebūt nav nesāpīgs process, turklāt dārgs. Jo ilgāk vieta ir bijusi tukša, jo lielāka iespēja, ka implantu nebūs kur ievietot. Turklāt gar apakšžokli iet nervs un nodiluša kaula gadījumā, veicot implantēšanu, šis nervs var tikt bojāts un tādējādi apakšžokļa funkcijas tiks neglābjami traucētas. Nezinu, vai būtu izšķīries par žokļa kaula uzaudzēšanu un ne mazsvarīgs faktors – prāvie izdevumi. Viena lieta, ja šie naudas līdzekļi ir, bet, ja nav? Katram ir jāizvērtē uz ko viņš parakstās. Man bija neliela iespēja izvairīties no žokļa kaula uzaudzēšana operācijas un es to izmantoju.

Stomatoloģijas institūtā tika veikta žokļa kaula rentgenogrāfija. Pēc uzņēmuma izpētes zobārsts – implantalogs (citā iestādē) paziņoja, ka izredzes tomēr ir, bet ne vairāk, kā divi implanti katrā pusē (prasījās pat pa trim). Nekādi tiltiņi uz implantiem un citu variantu, ja neveic žokļa kaula uzaudzēšanu. Vienojāmies par četru implantu ievietošanu (vienlaicīgi) šī gada 1. martā. Katrā pusē pa diviem implantiem. Šodien varu teikt, ka četri implanti uzreiz, iespējams, nav prāta darbs. No otras puses pie vienām (daudz lielākām), bet tomēr vienām, nevis četrām, vai divām sāpēm. Turklāt ātrāk var tikt pie kroņiem. No implanta ievietošanas līdz kroņa uzlikšanai jāgaida minimums četri mēneši. Tātad ir starpība, vai pie zobiem (kroņiem) tiec četru mēnešu laikā, vai 16 mēnešu laikā, bet, ja neiet gludi, tad vēl ilgāk. Turklāt man katra diena bija svarīga (žokļa kaula nodiluma process turpinājās).

Četru zobu implantu ievietošanas procedūra ilga apmēram divas stundas (17:00 – 19:00). Tika izmantota vietējā anestēzija, tas ir, kā pie zobu raušanas, tikai domājams daudz stiprāka. Nekādi nomierinoši līdzekļi netika piedāvāti (ir par tādiem lasīts) un man arī nebija vajadzības. Tika veikts rentgena uzņēmums, lai zobārsts redz kas un kā. Tālāk iegriezums smaganā un sākās interesantākā daļa. Ar zobu urbšanas aparātu tika iecentrēta implanta ievietošanas vieta. Turpinājumā tika urbts ar autonomu iekārtu (urbis, dators). Urbšanas process nebija no vienkāršajiem. Gluži kā urbjot sienā. Vienā vietā salīdzinoši labi gāja iekšā, bet citviet grūti un urbis lēkāja pa kaulu. Lai kā, pēc cauruma izurbšanas tajā ar roku mazliet tika ieskrūvēts implants (skrūve). Arī šis process ne vienmēr izdevās ar pirmo un otro piegājienu. Tad ar speciālu atslēgu, līdzīgi kā ar uzgriežņu atslēgu, implants tika ieskrūvēts vajadzīgajā dziļumā. Noslēgumā operācijas vieta tika aizšūta un tā četras reizes. Īsumā apmēram tā.

Braucot mājās, sāka iziet narkoze, kura bija visai iespaidīga, nejutu apakšžokli un ne tikai. Tirpa augšlūpa un deguns. Pilna mute ar siekalām, asinīm un arvien pieaugošas sāpes. Ap pusnakti, kad jau bija par traku izdzēru Ibustar tableti un tā bija mana kļūda. Sāpes nemazinājās, bet asiņošana pastiprinājās. Ap trijiem naktī izdzēru vēl vienu tableti. Visu nakti negulēju. Cik asiņu izspļāvu nezinu (tecēja straumītē), bet pamatā no vienas vietas. No rīta sazvanīju zobārstu un izrādījās, ka Ibustar satur vielas, kas neļauj sarecēt asinīm. Pēc zobārsta ieteikuma liku ūdeņraža pārskābes kompreses un pēc 30 minūtēm straujā asiņošana pierima. Tomēr mazāka, vai lielāka asiņošana turpinājās vairākas dienas.

Sāpes pēc implantēšanas, manuprāt, krietni stiprākas nekā pēc zoba izraušanas (vismaz viena zoba). Neko vairāk, ka citramonu nelietoju, jo bažījos par reakciju, tādēļ nācās ar sāpēm sadzīvot. Pampums kā pēc televīzijā redzētajām plastiskajām operācijām. Pa muti kuļās šuvju diegi. Sāpes lēnām, bet tomēr atkāpās un tādas pamatīgākas sāpes pilnībā izzuda pēc dienām četrām. Smaganas joprojām palika jūtīgas un ar ēšanu bija jāuzmanās. Septītajā dienā izņēma diegus un sajūta kļuva daudz labāka. Uz to brīdi pampums vēl nebija pazudis, smaganas jūtīgas. Brīžiem nepatīkama sajūta (zobi, implanti spiež) līdz sāpīgumam, bet te citramons šoreiz jau itin labi palīdzēja. Neatceros, bet domāju, ka viss normalizējās pēc dienām desmit, kopš implantu ievietošanas dienas. Tātad implantēšanu labāk veikt laikā, kad uz darbu nav jāiet.

Kroņus uzlikt bija paredzēts pēc četriem mēnešiem, tātad apmērām 1.jūlijā. Tomēr ne viss bija tik gludi. Zobārsts pēc implantēšanas bija ieteicis skalot mutes dobumu ar kumelītēm, vai ar preparātu, kurš satur hlorheksidīnu. Izvēlējos otro variantu, jo kumelītes man likās nenopietni. Izmantoju PRESIDENT ANTIBACTERIAL mutes dobuma skalojamo līdzekli, kurš satur 0,20% hloreksedīnu. Implantu vietās uz smaganām te vienā te otrā vietā parādījās un pazuda tādi, kā pūslīši. Atrādījos zobārstam. Noskaidroju, ka bažām nav iemesla un tā mēdzot būt. Apmēram pēc pusotra mēneša jutu, ka labajā pusē nav īsti labi un devos pie zobārsta. Rezultātā vietējā anestēzija un secinājums, ka labās puses malējo implantu tomēr nācās zaudēt. Kā vēlāk taps zināms, tad pie vainas nebija higiēna un tamlīdzīgi, bet par to vēlāk.

Tādējādi kroņu uzlikšana uz atlikušajiem diviem no trijiem implantiem tika atlikta vēl uz mēnesi – diviem. Zaudētā implanta vietā, pēc divu kroņu uzlikšanas kreisajā pusē un žokļa kaula pilnīgas sadzīšanas, tika ieplānots atkārtots implanta ievietošanas mēģinājums un pēc implanta ieaugšanas atlikušo divu kroņu uzlikšana.

No brīža, kad zaudēju implantu bija pagājuši apmēram divi mēneši un 13.septembrī sākās kroņu uzlikšanas procedūra. Kopumā zobārstu apmeklēju četras reizes līdz 30.septembrī tiku pie diviem implantu kroņiem. Pirmajā apmeklējuma reizē anestēzija, implantu atsegšana un citas lietas. Rezultātā uz implantiem uzlika tādas kā mices. Nākamajās reizēs šīs mices ņēma nost un veica kroņu uzmērīšanas darbus, tad atkal mices virsū un līdz nākamajai reizei. Nu viena puse ir savesta kārtībā un izskatās itin labi. Vienīgi pēc uzlikšanas gribējās šos liekos svešķermeņus izspļaut. Arī šodien vēl tā īsti ar tiem neesmu saradis.

7.oktobrī bija mēģinājums zaudētā implanta vietā ievietot jaunu, bet diemžēl neveiksmīgs. Tika veikta vietējā anestēzija, griezts, urbts un vēl visādi, bet nekā. Smaganu aizšuva un zobārsts paziņoja, ka teorētiski implantu ievietot it kā varētu, bet praktiski ļoti grūti. Pārāk liels risks, jo var tikt traumēti apakšžokļa nervi. Sapratu, ka iepriekšējo implantu tādēļ arī zaudēju, ka zobārsts to bija ievietojis ar piesardzību. Tas ir tā, lai netraumētu nervus un ar pārliecību, ka ar to pietiks, lai implants veiksmīgi ieaugtu, bet nekā. Šajā reizē tika atkārtots mēģinājums cerībā, ka strādājot pie viena implanta ievietošanas (nevis četru vienlaicīgi) izredzes būs lielākas, bet tomēr nē.

Nezināju ko darīt. Bēdāties par to, ka netikšu pie kārotā zoba, vai priecāties par ievērojamu (priekš manis) naudas līdzekļu ietaupījumu. Saprotu, ka pārāk liels žokļa kaula nodilums, tādēļ tāds rezultāts. Tomēr par kaula uzaudzēšanu pašlaik nedomāju. Zobārsts paskaidroja, ka uzliekot palielāku kroni uz labi ieaugušā implanta rezultāts būs labs. Pie tā arī palieku un tad jau redzēs.

Pirmdien, tas ir 11.oktobrī došos pie zobārsta un domājams pēc divām nedēļām tikšu pie implanta kroņa un līdz ar to epopeja ar zobu implantāciju būs beigusies. Rezultātā trīs implanti ar kroņiem manas mutes dobumā. Jācer, ka pie pareizas kopšanas gadus desmit un iespējams ilgāk man ar šiem jaunveidojumiem problēmu nebūs.

Secinājumi. Zaudējot zobu, ja ir līdzekļi un tehniski tas ir iespējams, tad ar implanta ievietošanu nevajadzētu kavēties. Es, piemēram, zinu, ka tādā gadījumā pavisam droši izšķirtos par implanta ievietošanu.  Nepieciešamības gadījumā meklētu nepieciešamos naudas līdzekļus, bet pavisam noteikti ar implantēšanu nekavētos.

P.S. Darīsim visu iespējamo, lai līdz zoba zaudēšanai mēs nenonāktu, jo nekas nav labāks par paša zobu.

Jūs varat atstāt komentāru, vai iesaitēt no savas lapas.

19 komentāri rakstam “Zobu implanti”

 1. kseni saka:

  ak dies, nu man ir vēl vairāk bail no šīs padarīšanas. Ak laimīgie tie, kas zobārstu redz reti 🙁

 2. Ēriks saka:

  kseni – iespējams manā gadījumā izskatās ne visai, bet, ja viens implantiņš un laicīgi, tad jau tik traki nav. Procesa laikā jau sāpes nejūt un tos instrumentus (nav jau atslēdznieku rīki :)) neredz un vēlāk, ja viens implantiņš, tad atiešana arī nevarētu būt pārāk kreņķīga.

 3. lolita saka:

  Ērik, kāpēc Tu baidījies no kaula uzaudzēšanas? Man šodien ķirurgs tieši to ieteica. Internetā skopa info par to. Kādi tur diez riski?

 4. Ēriks saka:

  Lolita – nevarētu teikt, ka baidījos. Vienkārši, sākotnēji izvērtējot, bija skaidrs, ka 4 implantus varēs ielikt un tas mani pilnībā apmierināja. Turklāt, ja izgatavo normāla izmēra, tad faktiski nebija nepieciešamība pēc pašiem malējiem.
  Tādējādi, kaula uzaudzēšana nebija aktuāla, turklāt tas apmēram uz 6 mēnešiem paildzinātu visu procesu (ja nekļūdos). Kā jau lasīji, vienā pusē izdevās implantēt no diviem tikai vienu. Funkcionāli un vizuāli ir labi, bet no ceturtā, ja būtu iespēja, neatteiktos (vairāk gan nav nepieciešamības), bet finanses, finanses …….., kaula uzaudzēšana un implants, tas pašlaik nav priekš manis.
  Īsti neatceros, bet tie riski domājams līdzīgi implantēšanai,- var nepieaugt, bet, tā, kas gan cits slikts var būt.
  Ir jau tā, ja ir akūta nepieciešamība un līdzekļi arī, tad kādēļ gan nē.
  No dažādām neveiksmēm neviens nav pasargāts, bet vai tādēļ neko nedarīt?
  Jautājums, kur un kam uzticēt šo darbiņu veikt?

 5. Skan tiesām drausmīgi

 6. Morāle – tīriet zobus 😀

 7. Nav tik vienkārši, kā izskatās. Kariesu ar zobu tīrīšanu vien neaizbaidīt. Zobu bojāšanās sabiedrotie: ģenētiskie un imunoloģiskie faktori ar kuriem tik vienkārši galā netikt (senčus neizvēlas u.t.t.).
  Bet visādi citādi, jā, tīrīt zobus (regulāri un pareizi), lietot veselīgu pārtiku, nedzert ūdeni kāds nu pagadās, bet tādu ar visām veselīgam zobam tīkamajām piedevām, nepīpēt u.t.t.
  Kas teica, ka viegli to un vēl daudzas citas lietas ievērot?
  Jā, nav viegli, bet, ja tādējādi var saglābt kaut vienu savu zobu, tas jau ir to vērts.

 8. zigmunds saka:

  Erik,
  vai Jus varetu ludzu padalities ar informaciju. Manai kundzei jaliek 2 implanti, viens augsa un otrs preteja puse -apaksa.
  Mes meklejam specialistu, kurs varetu sos implantus
  ielikt. Vai ir kads specialists, kuru Jus ka
  cilveks ar pieredzi , varetu rekomendet un kadas ir izmaksas implantiem.

 9. Mārīte saka:

  Man arī ir jāliek 2 implanti, ja ir iespējams, lūdzu iesakiet pie kāda profesionāļa labāk griezties. Paldies.

 10. Ēriks saka:

  Zigmund un Mārīte – diemžēl es šajā jautājumā nevaru būt padomdevējs. Man nav ar ko salīdzināt, jo esmu izmantojis tikai viena speciālista pakalpojumus. Domājams Jums jāapbruņojas ar pacietību un jāpētī atsauksmes visdažādākajos resursos,kā arī draugi, paziņas un t.ml. Tomēr arī šīs atsauksmes var būt tikai nosacīts rādītājs, jo vienā gadījumā attiecīgais speciālists var nostrādāt perfekti, bet citā galīgi garām un tā arī ir, ka vienu un to pašu speciālistu vieni slavē, bet citi nopeļ.
  Mana izvēle pamatojās uz man stāstīto par konkrēto ārstu, jo man ļoti labi zināmam cilvēciņam bija laba pieredze pie šī speciālista (ne gluži implantācijā, bet, ja tā varētu teikt zoba atjaunošanā faktiski uz nekā).
  Kā jau redzat manu pieredzi nevar vērtēt tik viennozīmīgi. Tomēr izmaksu ziņā salīdzinot ar citiem bija OK (par to kvalitāti arī par lielām cenām garantijas nav), turklāt par neieaugušo implantu nauda tika atgriezta bez jebkādām problēmām (ir gadījumi, kad vainu mēģina novirzīt uz pacienta nemākulīgo rīcību implanta ieaugšanas laikā).
  Tomēr, ja sākotnēji precīzi būtu bijis noteikts, ka ceturto implantu neizdosies ielikt pārlieku lielā kaula nodiluma dēļ, tad iespējams es domātu par kaula uzaudzēšanu (ja atrastu finanses), jo ļoti jau nu prasās šis ceturtais un atkristu liekas mocības (3 nav 4).
  Attiecībā par samaksu ir tā, ka klīnikā noteiktā cena par viena implanta ievietošanu bija Ls 300 un par protežēšanu uz implanta vēl Ls 300, tātad kopā par viena zobiņa iegūšanu Ls 600. Ņemot vērā to, ka man bija paredzēts vienā reizē ievietot uzreiz četrus implantus un attiecīgi vēlāk šo četru implantu protezēšana, tad vienojāmies par Ls 500 par zobu. Jāpiebilst, ka viss oficiāli ar čekiem un VID iesniegšanai paredzētajām kvītīm.

 11. Ēriks saka:

  Mārīte!
  Sveiciens vārda dienā, jauku vakaru, bet tās rūpes, tās jau rīt :)!

 12. Evita saka:

  Sveiks, Ērik!
  Esmu līdzīgā situācijā kā Tu, pirms diviem gadiem.. Tāpat apkšējais žoklis, tāpat pēdējie divi lielie zobi katrā pusē un, ja gribu implantus, nevaru izvairīties no žokļa kaula uzaudzēšanas..
  Patreiz ir veikta kaula uzaudzēšana, ir pagājis mazliet vairāk par nedēļu un rīt jāiet ņemt diegi laukā.
  Arī pie šīs procedūras varu teikt, ka tās kritiskākās (sāpīgākās) dienas bija pirmās četras un tad jau sāk palikt vieglāk.Pēc operācijas es nakti paliku slimnīcā un labi ka tā, jo kā sāka sāpēt, tā māsiņa ar mazu špricīti klāt 🙂 Paralēli tam, vēl tiku pie pāris antibiotiku sistēmām vēnā. Operāciju taisīja pilnā narkozē un ilga tā kādas divas stundas.
  Mājās ejot dakteris gan izrakstīja pretsāpju tabletes, t.i 1x2d, bet bija pa švaku.. dzēru pa 4 gb dienā, tika noēsti visi kautkad izrakstītie pretsāpju līdzekļi 🙂 un protams antibiotikas un pampuma mazināšanai….

 13. Ēriks saka:

  Evita – jā, sāpīgi gan, bet domāju, ka tas būs tā vērts. Katrā ziņā pirmais posms gandrīz ir galā un līdz nākamajiem diviem vēl būs laiks atpūsties un piemirst pārciesto. Ļoti ceru, ka nevienā no posmiem nebūs īpašu (paliekošu) problēmu – tā arī būs :). Katrā ziņā būs pavisam cita lieta gan vizuāli, gan praktiski (pozitīvā ziņā).
  Būtu noderīgi pasekot, kā Tev klāsies tālāk. Iespējams man (tā arī kaula nodiluma dēļ pie ceturtā implanta netiku :)) un citiem Tava pieredze varētu noderēt. Piemēram, kurā klīnikā, ja nav noslēpums, tika veikta žokļa kaula uzaudzēšanas operācija.
  Ja nebūs pārāk apgrūtinoši,turpmāk Tu varētu kādu rindu komentāros ierakstīt par Taviem svarīgākajiem notikumiem ceļā uz zobu implantu iegūšanu (diemžēl īss jau viņš nebūs).
  Ja kāda iemesla dēļ Tavi komentāri izpaliks, nekas, lai Tev veicas :)!

 14. Evita saka:

  Paldies par piedāvājumu! Rīt pēc ārsta apmeklājumu būs jauna rinda 🙂

 15. Aina saka:

  Sveiks Ērik!
  Varbūt, ka ir zināms, cik ilgam laikam jāpaiet no zoba izraušanas brīža līdz iespējai tukšajā vietā ievietot implantu? Ja zobs ir izrauts pirms nedēļas, varbūt uzreiz var sākt darboties? Sportistiem taču bieži gadās zaudēt priekšzobus, nez vai viņi tik ilgi staigā ar tukšumu smaidiņā?

 16. Liene saka:

  Aina:
  Implantu var stādīt tajā pašā dienā kad zobu rauj laukā.

 17. Liene saka:

  Vēl gribēju piemitinât ka manam implantam ir kâdi 7 gadi, kā ari tūlīt uz ieaudzētās skrūvītes man liks kronīti virsū.
  Klausoties tavu stâstu Ērik, man tevis ir žēl. Man kaulu klāt audzēt nevajadzeja. Kad narkoze izgâja es jutos normali abas reizes – nekas nesāpēja(to izdariju darba pusdienlaka pauzītē). Pēctam atrādījos – uzlika kronīti un ta es dzīvoju. Ceru ka ar otro kronīti viss tik pat gludi sanâks!

 18. Ēriks saka:

  Liene – jauki, lai veicas!

Atstājiet kometnāru